Erik Johansson wrote:Har inte hört OA2212, men av de 70-talare jag hört är OA116 bäst. Spelar på OA12.2 nu med nya gummikantsbasar, filterkondingar, internkablage och hela rubbet och de låter verkligen kanon, men det är en hel del som saknas jämfört med OA116.2 som jag hört. OA116.3 tror jag blir kanon. Har hört dem men under bristfälliga förhållanden.
/Erik
Hej Erik,dina oa12.2 kommer att låta ännu bättre när dom är
inspelade
vh/s.b
Mina leksaker:
REGA Planar 3
Hegel Röst
2 stycken Audion Silvernight MKII/b 300B eller 2A3
Carlsson OA52.2
Carlsson OA51
Sonab OD11.senaste version
Eftersom det är samma element som används både som mellanregisterelement på ovansidan och som baselement på undersidan, så är ju en möjlighet att påverka verkningsgraden på dessa, att linda mellanreg med spole på 16 ohm (lägre verkningsgrad) och linda basen med spole på 5,6 ohm (högre verkningsgrad).
Stig har nog ägnat ett antal timmar åt att komma fram till rätt balans (rak tonkurva).
Kanske för att få så hög verkningsgrad på burkarna (OA-116) som möjligt, för att slippa löda in onödiga effektmotstånd i burkarna.
Jo, så kan det ju vara. Jag hade faktist samma tankar! Borde man inte kunna komma ifrån problemet genom att använda ett separat steg till basen då? För att kompensera den lägre verkningsgraden i dom nya basarna altså. Och ja, jag räknar med att det blir en del jobb med att ställa in det hela.
Jag har själv ett par OA-2212 och gått i precis samma tankar.
Införskaffade ett par elektroniska delningsfilter Sontec EC9 för endamålet, för ett par år sedan och slutsteg har jag också som passar, men man skall ju få ändan ur vagnen också.
Efter ett förstärkarprojekt och kantbyte på 2212-orna blev jag rätt matt/mätt.
Kanske jag ska dra igång i höst i alla fall.