Page 1 of 2
Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 11:40
by -distortion-
Jag har tänkt ha min OD11 vid datorn, tight inpå monitorn, men det kommer ju garanterat bli stora fina lila fält på skärmen då.
Går det att göra en skärm själv? Hur?
Stora fina blyplattor skulle kanske funka, men det känns lite.. "tugnt". :roll:
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 12:03
by Martin Dellstig
Hej!
Det finns ju magneter och kåpor på t.ex Hifikit för att skärma av element.
Ingen aning om det fungerar i praktiken eller om elementets data ändras men det kan väl någon annan svara på.
Med vänlig hälsning
Martin
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 13:09
by -distortion-
Intressant..
http://www.hifikit.se/show_prod.asp?id=1377
Det är alltså bara en kåpa med en magnet på!? Om det funkar som en skärm måste man ju enkelt kunna göra en särm själv.
"Används till att magnetiskt avskärma högtalarelement så att de inte påverkar elektrisk apparatur t.ex TV och monitorer."
Då är det väl bara att hitta en ett par metallplattor och fästa en magnet på.. kanske? Som man ställer mellan högtalarna och monitorn alltså.
Sen kom jag på att det kanske inte alls funkar. Magneterna på "skärmarna" kommer ju störa mer än vad högtalarna kommer störa eftersom dessa kommer att stå närmre.. kanske.. eller nåt. Vad vet jag!? :?:
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 13:45
by Gubben
Nja så enkelt är det nog inte. Jag tittade i Hifi kit katalogen det verkar som det är en kåpa av något mymetall-liknande matr. som skärmar av magnetfältet, magneten placeras inuti kåpan vänd så att den motverkar högtalarmagnetens läckfält,
Bly skärmar bara röntgenstrålning, mot magnetfält är det ferromaterial som gäller.
Det enklaste är väl att skaffa en LCDskärm, dom har blivit både bättre och billigare, och är helt immuna mot magnetfält.
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 14:31
by -distortion-
Gubben @ Tue Mar 08, 2005 1:45 pm wrote:
Det enklaste är väl att skaffa en LCDskärm, dom har blivit både bättre och billigare, och är helt immuna mot magnetfält.
Det hade ju varit väldigt bekvämt. Men det är för tillfället kostnadsfria lösingar som gäller. Jag kanske kan sno flickvännens LCD-skärm förresten, honmärker nog ingen skillnad!

Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 14:32
by Martin Dellstig
Hej!
Som sagt, jag kan inte detta ämne men om man ändrar magneten ändrar man väl hela högtalaren?
Fast är det verkligen ett problem? Många skärmar har ju en "De-gauss" knapp. Stör inte OD-11 väldigt mycket kan man ju leka med tanken att bara trycka på de-gauss emellanåt.
Med vänlig hälsning
Martin
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 14:40
by Tyko
Jag hade mina Od11:or en på var sida om min dåvarande 17" stora fula dataskärm i min dåvarande studio (se mitt gallery!). Det var inga som helst problem, jag har inte ens fattat att det skulle kunna vara något problem.....så du kan ju pröva iallafall.
Tyko
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 14:41
by -distortion-
Gubben @ Tue Mar 08, 2005 1:45 pm wrote:...magneten placeras inuti kåpan vänd så att den motverkar högtalarmagnetens läckfält
...
Jag provade just att jämföra hur en sc165a och två sc165or mod magneterna mot varandra beter sej. När jag kom så när att bilden flyttade sej provade jag tvinga dit den andra högtalaren så de var megnet mot magnet på samma avstånd med ett fint resultat. Bilden rätade till sej och det var endast en liten liten missfärgning som hängde kvar även när jag tog bort basarna helt.
Det är alltså en magnet fäst på baksidan som gör störst nytta verkar det som.
Svalander kladdade dit extra magneter bak på mellanregistren i sina hummel-monster för att öka verkningsgrader eller känsligheten.
Hur och hur mycket påverkar en extra magnet högtalaren?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 15:17
by CCL
Testa med en bakplåt mellan. Brukar funka.
// C-C
Re: Hur kan man göra en skärm?
Posted: Tue 08 Mar 2005, 15:45
by -distortion-
Bakplåt.. Det ska jag prova :D