Page 1 of 2
Frågor från en nybörjare ang. oa58
Posted: Tue 10 Jan 2006, 16:51
by Tomson
Har funderat och provat ett antal högtalare till vårat vardagsrum. De jag provat (quad 12 och några cantonhögtalare) har inte alls varit lämpliga pga. placeringssvårigheter, även om quadarna lät otroligt bra när man satt stilla på en speciell plats. Jag har inga tidigare erfarenheter av carlsson-högtalare men funderar nu om inte oa58 kan vara något för mig. Hur är det placeringen av dessa? Kan dessa ställas "diagonalt" eller måste de stå paralllellt. Jag har läst att diskanten kan, beronde på förstärkare och elektronik, upplevas som vass och min fråga är om NAD-förstärkare C320 BEE passar till oa58. Tacksam för alla synpunkter och erfarenheter.
Posted: Wed 11 Jan 2006, 07:45
by 12björn
Detdär med rum och placering är en svår fråga att ge specifika svar på. Du får göra som med dom andra högtalarna: pröva! Carlssonhögtalare är i regel mer lättplacerade än dom flesta andra högtalare. Kan nämna att jag själv bodde med ett par 12:or i ett trångt studentrum och fick trots allt annat än optimala förutsättningar en bra rumsupplevelse med 12:orna. Igen: pröva!
Ang elektronik borde inte det heller vara nå't problem: jag har ett par uppgraderade 12:or och en NAD-reciever (NAD C740) och tycker att resultatet är utmärkt efter mina förutsättningar (läs: plånbok

). men igen: det är i mycket en fråga om tycke och smak, så jag måste uppmuntra Dig till ... ja Du vet vad ...
Björn
Posted: Wed 11 Jan 2006, 17:59
by Tomson
Ok och tack så mycket för dina synpunkter. Jag bor i Umeå och jag tror inte det finns någon återförsäljare här (?!) . Åker väl nu och då till bekanta i huvudstaden, men det är inte något inplanerat för närvarande. Kanske någon här på forumet bor i Umeå och har carlsson-högtalare (i synnerhet oa58 eftersom det är dessa jag tror mig vara mest intresserad av) som jag skulle kunna provlyssna till.
Tomas
Posted: Thu 12 Jan 2006, 10:10
by Martin Dellstig
Hej!
Jämtljud iu Östersund är nog den nordligaste återförsäljaren, tror jag.
Med vänlig hälsning
Martin
Posted: Thu 12 Jan 2006, 11:17
by Tomson
Hej
Det är enbart 36 mil till östersund....Få försöka hitta någon här i Umeå som har de tänkta högtalarna för provlyssning. Annars får jag göra som Ingemar Stenmark sa: "he ä ba å åk"
Posted: Thu 12 Jan 2006, 11:52
by Presidenten
Hej,
Jag har renoverade och uppgraderade OA14. Bor i Umeå. Vill du provlyssna?
MVH Presidenten
Posted: Thu 12 Jan 2006, 17:42
by Tomson
Hej "presidenten"
Det gör jag gärna!! Söndag em-kväll passar mig eller någon gång nästa vecka.
Ring mig så stämmer vi av någon tid som passar oss båda.
Tomas tel: 070-6571962
Posted: Fri 13 Jan 2006, 09:51
by Presidenten
Hej,
Jag ringer dej under helgen.
MVH Presidenten
Posted: Wed 18 Jan 2006, 21:50
by Tomson
Tack ska du ha Presidenten för provlyssningen!
Det var min första "kontakt" med carlsson-högtalare och jag tycker verkligen att ljudet var angenämnt och tilltalande. Det känns just nu som om frågan inte är om, utan när jag blir ägare av ett par carlsson-högtalare.
Posted: Thu 19 Jan 2006, 08:44
by 12björn
Tomson wrote:Det känns just nu som om frågan inte är om, utan när jag blir ägare av ett par carlsson-högtalare.
Välkommen i träsket!
Björn