Jag har ett par OA50 som står här hemma, och jag funderar starkt på att uppgradera dom till OA50.2 el OA50.3. Men det jag funderar på, är det verkligen värt priset att uppgradera? Vad blir dom värda efter min uppgradering? Och isf, vilken av dom två modellerna är det mest prisvärt att uppgradera till? (mina lådor är i helt perfekt skick, inte en repa på dom)
Jag citerar från carlssonplanet:
Det finns två olika satser:
- uppgradering från OA50.2 med nya T-11-diskanten och nya filter. Pris: 2200:-
- uppgradering från OA50 till samma nivå som ovan - pris minst: 4.000:-
Vad kostar en uppgradering mellan OA50 till OA50.2 då?
Och är OA50.3 som OA50.2 fast med den nya T-11:a diskanten?
Jag skulle vilja ha lite mer exakta prisuppgifter.
Om jag nu väljer att uppgradera mina högtalare, är det ett svårt ingrepp eller kan jag som en vanlig medelsvensson ge mej in i detta utan att ha sönder mina fina carlsson högtalare? För det vill jag absolut inte!
En fråga till:
Jag funderar på att bygga någon form av högtalarställ till OA50, alltså ingen hög historia. Utan endast en rejäl ekskiva som ligger ca:3cm från golvet med hjälp av spikes. MEN, kan det vara som så att OA50 varianten är byggd för att stå rakt på golvet utan vare sej spikes eller nånting? För den har ju inga fötter som standard!?
Någon som har några rekommendationer angåender fötter till OA50?
Tacksam för svar..
MVH
Thomas


