Page 1 of 5
Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Tue 17 Feb 2004, 11:16
by Gurtten
Hej, alla!
Det verkar som det finns flera i vårt avlånga land och kanske även i resten av världen som vill renovera våra gamla SC165:or med skumkant (kanske även gummikant).
Jag har en fundering härvidlag: Skulle vi här på forumet kunna samordna detta och göra en större beställning i klump, så att säga? Eller finns det inga kanter att uppbringa i hela världen???
Synpunkter, tack!
Gurtten
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 13:34
by peter j
Bra idé, jag har tröttnat på Technovox, som trots upprepade mail inte skickar några kanter!( För ett år sedan gick det hur lätt som helst, leverans inom några dagar).
Om "svenskarna" har bestämt sig för att bojkotta oss hemmapulare är det väl dags att handla utomlands!
Här på forum finns åtminstone två adresser varav firman i USA är billigast.
Jag själv skulle behöva ca 20 kanter!
mvh Peter
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 13:46
by Martin Dellstig
Hej!
Eftersom elementet nytillverkas med gummikanter borde det väl åtminstonde gå att få tag i sådana?
Vad säger D-S-T?
Med vänlig hälsning
Martin
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 13:57
by Tyko
Vad är D-S-T?????
Posted: Mon 23 Feb 2004, 15:37
by CCL
Hänger på med ett par till SC165. Vet någon om gummikant till SC/SP 8545 går/passar (både fysiskt och prestendamässigt) att sätta på SC/SP 8542? Verkar som 42-skumkanten är något bredare? Kanske är det fler än jag som viill byta denna typ av kant?
// C-C
Posted: Mon 23 Feb 2004, 15:38
by CCL
Hänger på med ett par till SC165. Vet någon om gummikant till SC/SP 8545 går/passar (både fysiskt och prestandamässigt) att sätta på SC/SP 8542? Verkar som 42-skumkanten är något bredare? Kanske är det fler än jag som viill byta denna typ av kant?
// C-C
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 16:47
by Martin Dellstig
Hej!
D-S-T = Danish Sound Technology, Vifa, Peerless & Scan-Speak alltså.
Med vänlig hälsning
Martin
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 17:44
by bjed
Jag har beställt och fått leverans från två leverantörer:
Speakerparts i Australien;
http://www.speakerbits.com/devdefault.aspx vilka var mycket hjälpsamma med produktval och Speaker Works Northwest;
http://www.speakerworks.net/.
Jag rekommenderar dock de första mht urval, produktkvalitet och kunskapen på "kundtjänst"
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Mon 23 Feb 2004, 18:07
by thel
Kanske går det att beställa från LN Högtalarservice (031-89 40 51)
Jag har inte beställt själv, men hörde av en ev spekulant på mina OD 11:or att han fick leverans därifrån för 8-9 dagar sedan.
Jag har också hittat en kanadensisk försäljare med skumkanter till bra pris. Inte exakt samma mått som de från technovox, men de är ju i och för sig lite små, undrar om de här kan fungera (och låter bra?)
http://www.mainelectronics.com/surround.htm
/Jonas
Re: Gemensam beställning av skumkanter
Posted: Tue 24 Feb 2004, 10:17
by Martin Dellstig
Hej!
Notera dock att LN Högtalarservice inte har originalkanter utan "nära-nog" kanter.
Vet dock folk som har använt dessa med gott resultat, har själv ett par liggande för kommande dagar...
Med vänlig hälsning
Martin