Det finns ju oerhört mycket kunskap hos de som är medlemmar i CP men det jag saknar är ett forum kanske i form av en samlad sida med allt vad som rör Carlssonhögtalare och lämplig utrustning för att kunna skapa bra ljudåtergivning. Det finns ju oerhört mycket olika prylar men vad är lämpligast och varför. Vad ska man tänka på då man skaffar en förstärkare till olika högtalare osv osv.
Jag vet att mycket av det här materialet redan finns, men det är svårt att hitta och tar tid.
Ett befintligt bra exempel inom IT är Tom´s Hardware - en sida som behandlar inte bara lämpliga datorer utan tar upp all teknik kring den hårdvara som finns inom IT.
Mvh
Sven
Teknik- och ljudskola
Kolla in rekommenderad elektronik på http://www.carlssonplanet.com (modersidan till detta forum...) Där har du rekommendationer för neutralt välljud ur Carlssonhögtalare. Det var ju just neutrala som Stig byggde högtalarna för att vara. Elektronik som inte är neutral må vara mycket bra (och må resultera i ett neutralt slutresultat med rätt kombinationer av apparater) men helt plötsligt kommer man så mycket in i en värld där smaken är så avgörande så man nog måste pröva själv för att kunna avgöra vad ens egen smak säger. Det är ändå ens egen smak som avgör i längden (hoppas jag). Men att höra vad andra tycker låter bra kan ju alltid vara intressant ändå iofs.
http://www.runessonguitars.com
Mina högtalare:
OA52.3 (bokfaner)+Sentec pa9 & Sc9, Thorens TD145, Pioneer dv-757
OD11 jakaranda (uppgrad enl CP)+ Denon m33
Mina högtalare:
OA52.3 (bokfaner)+Sentec pa9 & Sc9, Thorens TD145, Pioneer dv-757
OD11 jakaranda (uppgrad enl CP)+ Denon m33
Jo... det var med detta i tanke som jag skapade Carlsson-wikin. Ingen som använder den tyvärr. Men möjligheten finns i alla fall!
http://sv.carlssonplanet.com
http://sv.carlssonplanet.com
Jonathan - Webmaster
"There are two ways to write error-free code. Only the third one works."
"Deliver yesterday, code today, think tomorrow."
"There are two ways to write error-free code. Only the third one works."
"Deliver yesterday, code today, think tomorrow."
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 65 guests


