Om du har frågor eller vill prata om HiFi som inte är Carlsson eller Sonab, posta här. Detta inkluderar även hemmabio m.m. If you have questions or want to talk about other HiFi, not related to Carlsson, post here.
Jag har ett par troligtvis elektrostat högtalare som jag inte vet nåt om.
Är det någon som vet hur de funkar? jag har hört att man behöver driver för att öka upp spänningen.
Magneplanarhögtalare tillverkas av den amerikanska högtalartillverkaren Magnepan, Dessa två begrepp förväxlas/sammanblandas ofta. Magnepan är alltså tillverkaren. Magneplanar är deras högtalare.
Dessa är av typen magnetostater och skall inte förväxlas med elektrostater (vilka till skillnad mot magnetostater kräver separat spänningsförsörjning). Magnetostater består förenklat uttryckt av en tunn folie med ledare uppspänd mellan permanentmagneter. Högtalarsignalen genom ledarna får folien att röra sig. Jämför med konrörelsen i en konventionell högtalare. Fördelen med magnestaterna är den höga upplösningen och detaljeringsförmågan. Den stora ytan får även återgivningen av fysiskt stora instrument att verkligen låta stort. En annan fördel är frånvaron av lådljud eftersom dom saknar lådor. Nackdelen är frånvaron av riktig djupbas (åtminstone hos de mindre modellerna) och den låga känsligheten (kräver rejäla förstärkare).
Länk http://www.magnepan.com/
Jag är inte helt säker på att det är Magneplanar på bilden men vi får se om någon kan identifiera dom.
Mvh
Hasse
Last edited by haec on Mon 14 Dec 2009, 08:50, edited 1 time in total.
sansui_ollemirsch wrote:Jag har ett par troligtvis elektrostat högtalare som jag inte vet nåt om.
Är det någon som vet hur de funkar? jag har hört att man behöver driver för att öka upp spänningen.
Att döma av bilderna är det med största säkerhet magnetostater och möjligtvis Magneplanar. Men om det är Magneplanar borde det finnas en märkskylt med deras logga och ett modellnummer. Samma sak om dom är tillverkade av någon annan högtalarproducent. Kan ju också vara ett hemmabygge i den högre skolan. Hur har du fått tag på dom?
Har du testat dom? Om du kopplar in dom och du får ljud i dom så är det definitivt magnestater. Om det är elektrostater och du försöker köra dom utan separat matning (eller driver som du säger) lär det inte komma mycket ljud ur dom.
Mvh
Hasse